טקס החינה הנהוג כיום

טקס החינה הוא חלק מסורתן של עדות מזרח שונות, ביניהן יהדות מרוקו, תימן, טוניס ועוד. במקור טקס החינה בא לסמל את מעבר בני הזוג, החתן והכלה לעולם הנישואין מעולם הרווקות תוך טקסים שונים שנערכו באירוע החינה שמטרתם לשמש כסמל לברכה, פריון, פרנסה ושמירת זוגיותם של החתן והכלה מרגע כניסתם לחיי הנישואין כבעל ואשה.במסורת המרוקאית היה נהוג שטקס החינה נערך יום לפני החתונה, ומתקיים בבית הורי הכלה באוהל מרוקאי שהם הקימו בחצר ביתם. כמו כן היה נהוג שהורי הכלה הם שארגנים את הטקס עבור בני הזוג לפני חתונתם.

כיום עדות רבות מבקשות לשמר את טקס ה חינה המסורתי, כפי שהיה נהוג "בבית אבא" וכפי שרבים מהם עברו כמיטב המסורת המרוקאית ע"י כך שעורכים לילדיהם הנישאים טקס חינה המאפיין את העדה אליה הם משתייכים.

כיום, בעידן המודרני זוגות רבים נישאים כשהם אינם בני אותה העדה, תוך רצון לכבד אחד את רצון השנייה (ולהפך) ע"י כיבוד המסורת ממנה הגיע אחד מבני הזוג החתן או הכלה ע"י עריכת טקס חינה. אנחנו בהילולה הפקות מבינים את הצורך לשלב בין מנהגי החינה במסורת המרוקאית המקובלת שהיו נהוגים בעבר , לבין המציאות הקיימת כיום בעידן המודרני שאינה מאפשרת לדוגמא הקמת אוהל מחוץ לבית הורי הכלה כפי שהיה נהוג במרוקו, או צביעת חלקים נרחבים בחינה יום לפני קיום החתונה.