הכנת עיסת החינה למריחה בטקס החינה.

ברוב מנהגי המסורת בעדות השונות, נהוג שאת החינה מכינה אמה הכלה כסמל לברכה בה היא מברכת את ביתה הנישאת, או בת משפחה קרובה כלשהי כאשר כחלק מסימליות הטקס ומהברכה אותה היא מעניקה לכלה רצוי שהיא תהיה אישה נשואה ופורייה (עם ילדים).

החינה המוכנה לשימוש היא תערובת עיסתית העסוייה מאבקת חינה אותה מפיקים מעלי צמח הכופר. כדי להכין את עלי צמח הכופר ליצירת אבקת חינה ולאחריה לעיסת חינה, יש להשאיר את עלי הכופר לייבוש מספר ימים. לאחר שעלי הכופר מתייבשים יש לטחון אותם עד ליצירת אבקה אחידה היא אבקת החינה.

כיום ניתן למצוא את אבקת החינה בחנויות התבלינים השונות ולרוב היא בצבע אדום או ירוק. חשוב לשים לב שהחינה הניתנת לכם היא חינה אדומה או ירוקה ויש לוודא שהיא אינה החינה המשמשת לציורי גוף הקרויים קעקועי חינה אשר צבועים בשחור ועשויים להזיק לעור.

על מנת שעיסת החינה תהיה מוכנה לשימוש בטקס החינה ולצורך יצירתה באופן שתאפשר מריחת חינה על ידי הכלה והחתן בצורה אחידה,  יש לערבב את החינה במים מהולים בתמצית תה ולבחוש עד שמתקבל מרקם עיסתי הרצוי לכם. יש לשים לב שכאשר אבקת החינה באה במגע עם מים היא משנה את צבעה, והופכת לחינה בגווני  חום אדמדם. לאחר מריחת החינה יש להמתין זמן מה עד להסרת החינה במים ע"מ שהצבע ייקלט באזור המרוח.

טיפים חשובים: מי שחושש מרגישות עורו או לכלות או חתנים בעלי עור עם רגישות גבוהה, רצוי להכין מעט חינה קודם לכן ולנסות את החינה באיזור מסויים ומוצנע  לפני אירוע החינה כדי להימנע מתגובות אלרגיות בעור וכיוצ'. תוכלו להיוועץ עם רופא העור שלכם בעניין ולנסות למצוא פתרונות חלופיים במידת הצורך. יש לשים לב בעת הכנת החינה והשימוש בה שהחינה לא באה במגע עם בגדים, רהיטים ובדים שונים למיניהם כיוון  שגם במצב אבקתי וגם לאחר שהתקבלה עיסה החינה מכתימה ובדרך כלל  קשה ולא ניתן להסיר אותה.