איך מכינים חינה

על פי מנהגי המסורת ברוב בעדות שעורכות טקס חינה , נהוג שאת החינה מכינה אם הכלה כסמל לברכה, או בת משפחה קרובה אחרת אשר רצוי שתהיה נשואה ופורייה כחלק מסמליות הטקס. החינה המוכנה לשימוש היא תערובת שבסיסה הוא אבקת חינה המופקת מעלי צמח הכופר.

על מנת להכין את העלים ליצירת חינה, ראשית יש להשאיר את עלי החינה מספר ימים עד לייבוש מוחלט. לאחר שעלי החינה מתייבשים צריך לטחון אותם כדי ליצור אבקה אחידה. בעדות המזרח נהוג לטחון את החינה ע"י מכשיר  מיוחד שהוא אותו מכשיר איתו היו טוחנים בעבר אגוזים, שקדים וכד'.

אפשרות נוספת קלה, נוחה ונגישה ליצירת עיסת החינה היא קניית האבקה, שלרוב היא בצבע ירוק, ולעיתים נקראת חינה אדומה בחנויות התבלינים השונות. צריך לשים לב שהחינה הנדרשת היא אינה חינה שחורה שמשמשת לקעקועי חינה (ועשויה לעיתים הזיק לעור). החינה שנמרחת בטקסי החינה השונים, היא חינה שהמרקם שלה הוא קרמי שמאפשר למרוח את החינה במקום הנדרש, באופן נוח ומבלי שהחינה תמרח ותאבד מצורתה.

על מנת שהחינה תהיה מוכנה לשימוש בטקס,  יש לערבב את החינה מבעוד מועד במים עד שמגיעים למרקם הרצוי, רצוי שהמים יהיו פושרים ולא קרים כדי לאפשר ערבוב החינה בצורה קלה ונוחה יותר, ויש שמוסיפים תה למים כדי לחזק את הצבע של החינה ולאפשר לו "להיתפש" טוב יותר על עור החתן והכלה. בעדות מסוימות נהוג לטפטף בושם על החינה כדי שיהיה לה ריח חזק במטרה להרחיק עין הרע.

את החינה יש לשים בקערה עליה נהוג לפזר מטבעות וסוכריות כדי לסמל שפע ומתיקות, כאשר בעדות מסוימות מפזרים על החינה פרחים ויש כאלו שמדליקים בזמן טקס החינה נרות ששמו על החינה שבקערה.

יש לשים לב שכאשר אבקת החינה באה במגע עם מים היא משנה את צבעה, והופכת לחינה בגווני  חום אדמדם. לאחר מריחת החינה יש להמתין זמן מה עד להסרת החינה במים על מנת שהצבע ייקלט באזור המרוח, וכיום נהוג לקשור סרטים על היד עליה מרחו חינה כדי שלא תמרח ותלכלך

בעדות שונות נהוג למרוח את החינה באופנים שונים, כשלרוב רצוי להקפיד שאת החינה תמרח אישה נשואה ורצוי גם פוריה כדי להעביר את ברכתה לחתן ולכלה. לאחר טקס החינה נהוג לשמור את עיסת החינה למשך שבוע ימים בבית אמה של הכלה כדי שתשמר הברכה.

טיפים חשובים: לכלות או חתנים בעלי עור עם רגישות גבוהה, מומלץ לנסות את החינה באזור מסוים לפני אירוע החינה המיוחל. וכמובן, במהלך הכנת החינה ובעת השימוש בה יש לשים לב שהחינה לא באה במגע עם בגדים, רהיטים ובדים שונים למיניהם החינה גם במצב אבקתי וגם לאחר המגע במים מכתימה ולרוב לא ניתן להסיר אותה.